Asgaard - W sercu nieświata

ASGAARD ujawnia trzeci singiel z akustycznej EPki

Zespół ASGAARD, który w minionym roku skutecznie powrócił na scenę gotyckiego rocka/metalu dzięki swojemu siódmemu pełnometrażowemu albumowi What if… (wydanemu przez Wormholedeath Records/Szataniec), wypuszcza EP-kę zatytułowaną W sercu nieświata, zawierającą akustyczne wersje trzech utworów z wspomnianej płyty. Grupa ponownie nawiązała współpracę z znanym i wielokrotnie nagradzanym grafikiem Bartłomiejem Trzosem, który stworzył okładkę EP-ki. Ponadto, każdy z utworów zostanie opatrzony zdjęciami autorstwa Bernarda Wcisło oraz teledyskiem, za produkcję którego odpowiada brrvids.

Utwory akustyczne powstały z potrzeby przedstawienia nowej aranżacji, pozbawionej przesterowanych, ciężkich gitar i masywnej perkusji, aby w pełni odkryć to, co na pozór było ukryte. Nagranie tych utworów w wersji „nie-metalowej” i „nie-rockowej” stanowiło dla nas zupełnie nowe wyzwanie. Chcieliśmy udowodnić zarówno sobie, jak i naszym fanom, że potrafimy eksplorować zupełnie inną stylistykę, że jesteśmy otwartymi muzykami i nie boimy się nowych wyzwań. Mam nadzieję, że sprostaliśmy temu zadaniu. Do nagrania akustycznych wersji wykorzystaliśmy interesujące miejsca, takie jak sala organowa Zespołu Szkół Muzycznych nr 1 w Warszawie, oraz wyjątkowe instrumenty. Na przykład użyliśmy pianina (upright piano) z 1895 roku, pochodzącego z renomowanej fabryki Małecki w Warszawie. Niestety, fabryka ta została zniszczona w czasie wojny i okupacji. To pianino charakteryzuje się niezwykle głębokim i szlachetnym brzmieniem. Delikatne niedosprawności czy skrzypienie podczas naciskania pedału 'sustain’ tylko potwierdzają, że mamy do czynienia z prawdziwie unikalnym instrumentem. Aby uzyskać ciepłe brzmienie, nagraliśmy je przy użyciu mikrofonów wstęgowych (ribbon mic.). Po raz pierwszy wykorzystaliśmy też technikę gry na werblu szczoteczkami (brush snare). Te trzy utwory z pewnością nie będą dla każdego, ale uważamy, że to nowe, bardziej subtelne i jednocześnie przestrzenne spojrzenie na nasze twórczość. Jak wiecie, jako Asgaard, nigdy nie przepadaliśmy za utartymi schematami. Chyba o to chodzi w artystycznej wolności? – opowiada Flumen, klawiszowiec zespołu.

EP W sercu nieświata ukaże się w wersji cyfrowej 30 czerwca 2023 roku dzięki Wormholedeath Records/The Orchard/Sony Music Ent.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *