Defying - Wadera

Defying z nowym singlem

Zespół Defying, założony w 2008 roku, przez piętnaście lat swej działalności wydał dwa albumy: „Nexus Artificial” (2014, LP) i „The Splinter of Light We Misread” (2016, EP), gdzie znalazł się cover utworu „New Dawn Fades” od Joy Division. Grupa z Olsztyna w swojej twórczości łączy elementy post-metalu, metalu progresywnego, sludge, black metalu oraz ambientu.

Aktualnie, Defying przygotowuje się do wydania swojego trzeciego pełnowymiarowego albumu, zatytułowanego „Wadera”. Nagrania albumu odbyły się w 2022 roku pod okiem Tomasza Semeniuka, a za miks i mastering odpowiadał Filip Hałucha w Heinrich House Studio, znany ze współpracy z Azarath, Behemoth, Entropią, Obscure Sphinx. Autorem okładki jest Paweł Siemaszko. W nagraniach wzięło udział dwoje gości: Tymon Urbańczyk, który odpowiada za partie ambientowe w utworach „…miast cichać szemrają…”, „The Acquaintance Shade” i „The Lurking Spectres”, oraz Natalia Semeniuk, śpiewająca w „Tempus Infaustum” i „Quietus”.

Album „Wadera” jest dziełem koncepcyjnym, czerpiącym inspirację z polskiego filmu horror „Wilk” z 1983 roku oraz opowiadania „Wadera” Jerzego Gierałtowskiego z 1977 roku. Opowiada historię zemsty zza grobu, utrzymaną w tonacji mrocznego romantyzmu.

Jak podkreśla zespół, nazwa „wadera” ma korzenie w języku myśliwskim i oznacza wilczycę. Z myślą o zachowaniu klimatu XIX wieku, do nagrania albumu użyto tradycyjnego sprzętu i mikrofonów, rezygnując z nowoczesnych wtyczek i sampli. W procesie tworzenia wykorzystano również instrumenty mające ponad sto lat, takie jak cytra czy róg myśliwski, co miało na celu nadać albumowi brzmienie przypominające starą taśmę filmową.

Premiera „Wadery” zaplanowana jest na 23 lutego 2024 roku. Album będzie dostępny cyfrowo oraz na CD dzięki włoskiej wytwórni These Hands Melt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *