godspeed you black emperor warszawa 2024

Godspeed You! Black Emperor na trzech koncertach w Polsce

Godspeed You! Black Emperor, znana kanadyjska grupa muzyczna, powraca do Polski na trzy występy. Zespół GY!BE zaplanował koncerty w Warszawie (14 kwietnia, Progresja), Gdańsku (16 kwietnia, B90) i Krakowie (17 kwietnia, Kamienna 12) na kwiecień 2024 roku.

Godspeed You! Black Emperor na trzech koncertach w Polsce

Zespół Godspeed You! Black Emperor, działający na przełomie tysiącleci, wypuścił serię albumów, które na nowo zdefiniowały muzykę protestu. Ich długie, instrumentalne utwory stały się muzycznym tłem dla doświadczeń związanych z późnokapitalistyczną alienacją i oporem. Cztery pierwsze albumy grupy, szczególnie F#A#∞ (1997) i Lift Your Skinny Fists Like Antennas to Heaven (2000), są uznawane za klasyki swojej ery i gatunku. Koncerty zespołu, słynące z wykorzystania projektorów do wyświetlania kolaży na szesnastomilimetrowych taśmach oraz unikalnej ikonografii okładek albumów, wzmocniły ich etos i mitologię, łączącą polityczne i mistyczne aspekty ludzkiej emancypacji. Przez trzy dekady działalności GY!BE udostępnił tylko dwa oficjalne zdjęcia i udzielił sześciu wywiadów, nie prowadząc strony internetowej ani profili w mediach społecznościowych, a także nie tworząc teledysków. Niewiele zespołów rockowych XXI wieku może się pochwalić podobnym podejściem do sztuki i minimalizowaniem swojej obecności w kulturze kultu osobowości.

Po przerwie w działalności od 2003 roku, GY!BE powróciło na scenę w 2010 roku, wydając od tego czasu cztery kolejne albumy, które spotkały się z pozytywnym przyjęciem. Ich najnowsze dzieło, apokaliptyczne ale pełne nadziei G_d’s Pee AT STATE’S END!, miało premierę w 2021 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *