Müut – …made me do it

Müut – …made me do it

Müut to zespół grający mocny punk rock połączony z hałasowym brzmieniem stoner rocka. Został założony na przełomie 2019 i 2020 roku w Warszawie. Ich inspiracje pochodzą z skandynawskiej fali punk-metalu i klasycznego hard rocka. Z informacji jakie można znaleźć w sieci, w 2021 roku zespół dokonał zmian personalnych, gdzie pojawił się nowy gitarzysta, a dotychczasowy basista przejął rolę wokalisty. W wyniku tych zmian, zespół porzucił swoje dotychczasowe brzmienie metalowe i rockowe, na rzecz punk rocka i stoner rocka. Müut nagrało wówczas drugie demo, po którym nastąpił oficjalny debiut z albumem .. made me do it zawierającym 10 utworów, w tym nowe kompozycje, które jak zespół twierdzi, wyznaczają nowy kierunek w działalności grupy, o którym można przeczytać niżej.

Müut proponuje muzykę, która jest przede wszystkim szybka i energetyczna, zdominowana przez gitary. Album .. made me do it jest oparty na mocnych i charakterystycznych gitarach, które hałasują w szaleńczym tempie. Wokal jest bardzo charakterystyczny i przyciąga uwagę za sprawą swojego nawiedzonego brzmienia, składającego się z krzyku, skrzeczenia oraz czystego śpiewu. Perkusja i bas natomiast są idealnym tłem utworów, i raczej nie wychodzą na pierwszy plan. Pozwala to na utrzymanie jednolitego i spójnego brzmienia całości albumu. Tak to wygląda ogólnie, a jak jest w konkretnych przypadkach?

Album otwiera dynamiczne i zdecydowane Another Bill to Pay z melodyjnym wokalem i chórkami. Poza dynamicznością jest tam również mnóstwo przebojowych momentów, jak na przykład utwór Last Tattoo. Inna kompozycja, ostatnia na albumie – Salvation Fix, pokazuje, że zespół potrafi tworzyć różne nastroje przy użyciu surowego wokalu. Braindead to przykład gdzie zespół miesza style – punkowe zwrotki połączone z hardrockowym przejściem i stoner rockowym refrenem. Większość utworów jest zbudowana według tego samego przepisu, który jednak nie nudzi. W GangBangles rytm jest spokojniejszy, a gitary są bardziej w hardrockowym, klasycznym klimacie.

Zespół Müut wydał bardzo solidny album, który jest kompaktowy, zwarty i spójny. Każdy utwór jest zwięzły i na temat, a całość tworzy jednolite brzmienie. Zawarte na nim kompozycje zapewniają odpowiednią dawkę energii i emocji, a ich przebojowość i chwytliwość sprawia, że łatwo wpadają w ucho.

Utwory:
1. Another Bill to Pay
2. Graso
3. Fight The Müutonegro
4. Braindead
5. Enter Thy Name
6. Kikaa
7. Last Tattoo
8. GangBangles
9. Swipe Left
10. Salvation Fix

Album można znaleźć na: Spotify, Bandcampie, Apple Music i Tidalu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *