rm - right place, wrong person

RM – Right Place, Wrong Person

„Right Place, Wrong Person” to już drugie pełnometrażowe wydawnictwo od koreańskiego rapera RMa. Jak poprzednio, tak i teraz RM, jako refleksyjny lider BTS, w swoim solowym projekcie podejmuje filozoficzne rozważania i nie boi się eksperymentować z dźwiękiem, co czasem przynosi spektakularne efekty.

„Right Place, Wrong Person” od RM – recenzja

Tytułowy utwór otwiera dwujęzyczny album, zaczynając od powtarzania tytułu w głębokim, niemal wojskowym rytmie, zanim eksploduje w asymetryczną produkcję ozdobioną barytonem RM. Następnie pojawiają się kolejne utwory: funkowy bas w „Nuts”; awangardowy „Around the world in a day” stworzony z gitarzystą Mosesem Sumneyem; oraz nawiedzony hip-hop „Domodachi” z udziałem brytyjskiej raperki Little Simz, wypełniony dzikimi bębnami i jazzową improwizacją, co kontynuuje się w następującym „Interlude”. Widać, że RM rzadko boi się jakiegokolwiek gatunku muzycznego.

Tematycznie album skupia się na rozważaniach artysty nad jego tożsamością — jednej z najbardziej znanych osób na świecie, która czuje się niezsynchronizowana z rzeczywistością. Muzyka naturalnie odzwierciedla tę frustrację, ciekawość i refleksję. „Groin’” to sfrustrowany, surowy rap i być może najbardziej wulgarny, jaki RM dotychczas był. „Heaven” to marzycielski shoegaze. Raper potrafi doskonale odnaleźć się w alternatywnym rocku lat 90.

Kończący album utwór „Come back to me” to kolejny dowód na zamiłowanie RMa do współpracy: Kuo z tajwańskiego zespołu Sunset Rollercoaster gra na gitarze i basie w spokojnej pop-rockowej piosence; OHHYUK z południowokoreańskiego zespołu HYUKOH skomponował i zaaranżował ten utwór. „Come back to me” to akustyczna popowa melodia z gwizdaniem, ale jako pierwszy singiel z albumu nie oddała jego maksymalistycznego ducha.

Być może „LOST!”, z błyskawicznymi syntezatorami, letnimi riffami i miękkimi harmoniami, byłby lepszym wyborem na pierwszy singiel, płynnie przechodząc od popu przez R&B, rap aż po muzykę elektroniczną. To pozornie optymistyczny utwór z innym przesłaniem od RM: „Jestem cholernie zagubiony”, mówi-śpiewa zdezorientowany artysta. „Nigdy wcześniej nie byłem w klubie”.

„Right Place, Wrong Person” czerpie z wielkich egzystencjalnych pytań  — i podobnie jak inni filozofowie popu przed nim, RM nie oferuje żadnych odpowiedzi. I nie brzmi, jakby miało to zrobić.

RM „Right Place, Wrong Person” – lista utworów:

 1. Right People, Wrong Place
 2. Nuts
 3. ​​out of love
 4. Domodachi (Ft. Little Simz)
 5. ? (Interlude)
 6. Groin
 7. Heaven
 8. LOST!
 9. Around the world in a day (Ft. Moses Sumney)
 10. ㅠㅠ (Credit Roll)
 11. Come back to me

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *