The window of his room - album cover

„The window of his room” – muzyczny album zamiast powieści

Poto&aby zaprasza do zanurzenia się w dźwiękowej przestrzeni wypełnionej melancholią, mrokiem i nielicznymi przebłyskami światła.

Dwadzieścia lat temu Przemysław Tymiński, stojący za projektem poto&aby, napisał książkę, która została odrzucona przez jedyne wydawnictwo do którego wysłał propozycję. Obecnie autor cieszy się, że tak się stało. Po latach wydobył z powieści fragmenty i przerobił je na melodie i teksty piosenek. Okres doświadczeń życiowych i muzycznych, jaki minął pomiędzy ukończeniem książki a rozpoczęciem pracy nad płytą, stał się filtrem który pozwolił na stworzenie dźwiękowej esencji opowieści i zawartych w niej emocji.

Na album „The window of his room” składa się dwanaście utworów o różnorodnej stylistyce. Znajdują się na nim melodie w klimatach zimnej fali, jazzu a nawet muzyki klasycznej co zaskoczyło samego twórcę, który nie posiada formalnego wykształcenia muzycznego. Utwory łączy bohater opowieści – obdarzony żywą wyobraźnią chłopiec, który z czasem staje się mężczyzną. Opowieść jest fragmentaryczna i pozostawia wiele pola do interpretacji, szczególnie w przypadku kawałków wyłącznie instrumentalnych.

W ciągu ostatnich miesięcy album zapowiadały trzy teledyski dokumentalne stworzone z archiwalnych nagrań Przemysława Tymińskiego. W „Where the music comes from” autor pokazał swoje przyrodnicze kadry z Podlasia z 2006 roku, w „The sun illuminated his face” migawki z codziennego życia w Japonii z 2008 roku, a w „He walked unsteadily down the street” procesję Bożego Ciała z rodzinnego Ciechanowca z 2009 roku.

„The window of his room” jest trzecim albumem poto&aby. Debiutancki „Futbol nie zbawi świata” został określony przez jednego z krytyków mianem „akustycznej odmiany filozoficznego punka” zaś przypominająca ścieżkę dźwiękową do filmu płyta „Zboże już dojrzałe” była hołdem dla podlaskich krajobrazów w których wyrastał artysta. Tym razem poto&aby zaprasza do zanurzenia się w dźwiękowej przestrzeni wypełnionej melancholią, mrokiem i nielicznymi przebłyskami światła.

Link do albumu: https://www.youtube.com/@studioulica/playlist

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *