Devorzhum - Exigens Monumentum

Devorzhum wydał debiut na CD

Devorzhum to względnie świeża twarz w polskim metalu, zadebiutowali w 2021 roku. W ich składzie mamy między innymi Szymona „Simona” Bieńkowskiego, znanego z takich grup jak Morbus Mortifer, Supreme Lord, Vomigod, Depravity i Rigor Mortis.

Pytani o swoje muzyczne inspiracje, mówią: „Odmawiamy wpisywania się w ściśle określone gatunki. To zadanie pozostawiamy krytykom i słuchaczom. Nasza muzyka i teksty mają korzenie w black metalu, ale łatwo można w nich znaleźć elementy thrashu, deathu, a czasem nawet tradycyjnego heavy metalu. Całość otacza aura ambientu, mrocznej elektroniki i atmosfery rodem z Dead Can Dance. Nie lubimy ograniczeń, wolimy pozostać otwarci na różnorodność”.

Ich pierwszy album, „Exigens Monumentum”, został wydany cyfrowo 13 listopada 2023, a 29 lutego 2024 pojawiał się na CD dzięki współpracy z wytwórnią Via Nocturna (pre-order). Produkcją muzyczną zajął się członek zespołu Simon, który również miał swój wkład w projekt okładki (wspólnie z ET-40). Logo zaprojektował Kontamination Design (Akhlys, Dimmu Borgir, Taake).

„Exigens Monumentum” (łac. Wznosząc pomnik) bezpośrednio odwołuje się do dzieła Horacego, sugerując, że jest to początek drogi dla Devorzhum. Debiutancki album ma stanowić fundament pod przyszłe dokonania zespołu. Czy będzie on trwały jak dzieła ze spiżu czy może będzie budowany z emocji ukrytych w naszej mrocznej stronie – tego jeszcze nie wiemy. Motyw ten łączy się z okładką albumu, przedstawiającą ogromny monument otoczony mgłą i ciemnością, wokół którego zbierają się tajemnicze postaci poszukujące swojej ścieżki, wskazówek, a może celu…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *