Nowa płyta i singiel „Keys In My Pocket” Michała Kielaka
Do stacji radiowych trafia „Keys In My Pocket“, tytułowa piosenka z nowej płyty Michała Kielaka, która w serwisach streamingowych ukazała się 05. września. Płyta CD pojawi się na rynku 04. października 2024 roku. Piosenka „Keys In My Pocket [Radio Edit]” w serwisie YouTube
Michał Kielak urodził się w 1977 roku w Poznaniu. Czołowy polski harmonijkarz, wielokrotny zwycięzca plebiscytu Blues Top pisma Twój Blues w kategorii „Harmonijka Ustna”. Instrumentem tym zainteresował się na poważnie w wieku 15 lat, rok później (1993) doskonalił umiejętności na warsztatach bluesowych w Zakrzewie. W 1995r. nawiązał współpracę z bydgoską grupą Green Grass. W 2002 roku znalazł się w szeregach inowrocławskiego zespołu Szulerzy.
W 2003r. z pomocą przyjaciół, wśród których znalazł się Jarosław Tioskow, lider Kasy Chorych, nagrał swoją pierwszą płytę solowa. Był to jego osobisty hołd złożony legendarnemu harmonijkarzowi Ryszardowi Skibińskiemu. Płyta Michał Cielak Kielak „Tribute to Ryszard Skiba Skibiński” została znakomicie przyjęta przez krytykę i fanów. W tym okresie współpracował z wykonawcami rodzimego bluesa: Blues Flowers (z którym na płycie „Smacznego!” zadebiutował jako wokalista), Blues Menu, Doktor Blues, Adam Kulisz i Magda Piskorczyk. W duecie z Magdą wziął udział w International Blues Challenge 2005 w Memphis. Jego harmonijkowe umiejętności docenił sam Bob Margolin, wieloletni gitarzysta zespołu Muddy’ego Watersa, zapraszając do wspólnego jamowania.
W 2008r. po wieloletniej współpracy, został członkiem zespołu Kasa Chorych, z którym nagrał cztery płyty. W 2009r. płyta Kasa Chorych „Koncertowo” została wyróżniona prestiżową nagrodą Fryderyk w kategorii Płyta Roku Blues.
Od 2015r. blisko współpracuje z Leszkiem Winderem i Śląską Grupą Bluesową. W 2016 roku wystąpił na jednym z najstarszych festiwali gromadzących mistrzów harmonijki ustnej Battle Of Blues Harps w Los Angeles. W 2017 roku nawiązał współpracę z białoruską formacją The Road Dogs, z którą regularnie koncertował na Białorusi i w Polsce, a w 2019 roku wydał płytę „Circle Of Blues” (Flower Records). W 2019r. wystąpił na Guangzhou Harmonica Festival w Chinach. Rok 2021 rozpoczął od wydania swojej drugiej solowej płyty „Unique”, na której pojawiła się plejada znakomitości polskiej sceny muzycznej.
Na swoim koncie ma występy m.in. z: Sebastianem Riedlem, Romkiem Puchowskim, Tymonem Tymańskim, Janem Gałachem, Jakubem Andrzejewskim, Bartkiem Szopińskim oraz grupami Cree, Krzak, Pokój Numer 3, Czarny Pies. Wspierał też takich wykonawców jak Dubska (reggae), Ania Rusowicz (rock) czy Jurek Paterski (country).
Album „Keys In My Pocket” to trzecia solowa płyta Michała. Stała się okazją do spotkania grupy silnych osobowości muzycznych, które na co dzień prowadzą własne zespoły. Wspólna praca zaowocowała stworzeniem dziesięciu różnorodnych stylistycznie kompozycji. Wyjątkowe połączenie americany, bluesa, rocka i ballady udowadnia kunszt wykonawczy i doskonałe zrozumienie muzyków. Album jest fuzją fascynacji muzycznych Michała Kielaka, który swoją płytą zaprasza do tajemniczej podróży!
Michał Kielak o singlu: „Piosenka „Keys In My Pocket” powstała w sposób bardzo naturalny. Wypłynęła ze mnie w jednym momencie – od razu wiedziałem, że melodia i riff będą doskonałą bazą utworu, choć wtedy jeszcze nie miałem pojęcia, że stanie się on tytułową piosenką albumu. Przekazałem ją Amiyi, aby napisała tekst i zaśpiewała. Pierwsze pomysły na słowa pojawiły się u niej w pociągu, a ostateczny tekst stworzyła już w studiu, wspólnie z Kubą, dopracowując szczegóły na miejscu. Piosenka niesie ze sobą pozytywne przesłanie lekkości i radości życia, z inspiracją na dążenie do przeżywania samych dobrych chwil, spełnienia oraz miłości, której każdy z nas pragnie. To jakby klucz, który otwiera drzwi do lepszego. Uznałem, że ten przekaz doskonale oddaje energię całej płyty i idealnie nadaje się na jej tytuł.”
Płytę nagrano w podstawowym składzie:
Michał Kielak – harmonijka ustna
Amiya – śpiew (2, 4, 6)
Jakub Andrzejewski – śpiew, gitary, pedal steel guitar (10), chórki (5)
Krzysztof Głuch – instrumenty klawiszowe
Paweł Muzzy Mikosz – kontrabas (6, 10), gitara basowa, synth (5)
Max Ziobro – perkusja, instrumenty perkusyjne
Goście:
Alek Korecki – saksofon altowy (1, 8), flet (10)
Leszek Winder – gitara (8)
Sebastian Riedel – śpiew (5), gitara (5)
Mirek Rzepa – gitara klasyczna (10), gitara elektryczna (4)
Bartek Szopiński – organy Hammonda (1, 2, 4, 6, 9, 10), fortepian (9)
Dariusz Rybka – saksofony
Vadim Haliullin – gitara (9)
Eugene Stepanov – gitara basowa (7, 9)
Dmitri Ustinowicz – gitara akustyczna (7)
Rafał Wasilewski – gitara (8)
Nagrań dokonano w marcu i kwietniu 2024 roku w Studiu MAQ Records w Wojkowicach
Nagranie, miks: Michał Kuczera
Mastering: Maciej Stach
Producenci: Michał Kielak, Jakub Andrzejewski, Max Ziobro
Projekt graficzny: Marcin Sitko
Skład: Wojtek Miatkowski
Zdjęcia: Kasia Wolna