Pink Floyd - The Wall

Pink Floyd – The Wall

W dniu 16 listopada 1979 r. został wydany singiel Pink Floyd z utworami Another Brick In The Wall – Part 2 / One Of My Turns. Był to pierwszy oficjalny singiel zespołu od 11 lat. W samych tylko Anglii został sprzedany w ilości 340 000 egzemplarzy w ciągu 5 dni. Singiel był zapowiedzią albumu The Wall, który był największym dziełem Pink Floyd po The Dark Side Of The Moon. Album został wydany 30 listopada 1979 r. i niemal natychmiast osiągnął pierwsze miejsce na listach przebojów po obu stronach Atlantyku. Do dziś sprzedano ponad 20 milionów egzemplarzy albumu, co jest drugim wynikiem po The Dark Side Of The Moon.

Wszystkie teksty na płycie zostały napisane przez Watersa, ale nie zdominowały one muzyki, która została stworzona przez Gilmoura, Watersa i Ezrina. Muzyka ta do dzisiaj zachowała swoją atrakcyjność. W 1980 roku płyta została uznana za najlepiej nagraną technicznie płytę wszech czasów. Sam album ma niewiele wspólnego z wcześniejszymi dokonaniami zespołu. Jego styl słychać w Mother, Young Lust, Goodbye Blue Sky i przede wszystkim w Comfortably Numb. Reszta albumu jest wynikiem starannych zabiegów Boba Ezrina, który był współproducentem płyty. Te zabiegi sprawiły, że The Wall brzmi inaczej, głównie dzięki bogatym aranżacjom orkiestrowym.

Pink Floyd  The Wall – recenzja

Głównym tematem albumu jest izolacja jednostki w dzisiejszym społeczeństwie, którą pokazano na przykładzie rockowego muzyka o imieniu Pink. Mur jest symbolem tej izolacji. Jest to wypowiedź artysty, który czuje się samotny i jest bardziej wrażliwy niż inni, co sprawia, że jest bardziej narażony na ciosy losu. Zapewnienia rodziców o miłości, ciepłej morskiej wodzie, błękicie nieba… to złudzenie bezpieczeństwa… łatwo jest ukryć przed dzieckiem, które wierzy i ufa, prawdę o życiu – o niezdarnym stąpaniu po kruchym lodzie. Bolesne rany, których los nikomu nie oszczędza, prędzej czy później zmuszą jednak do odrzucenia fałszywych wyobrażeń. Wszystkie utwory na albumie są ułożone w taki sposób, aby opisywać kolejne etapy życia bohatera: narodziny, dzieciństwo, szkolne lata, problemy związane z małżeństwem, chwile załamania i nadziei. Waters, pisząc historię Pinka, wierzył, że słuchacze zrozumieją przesłanie i pomogą mu zburzyć „mur alienacji” między zespołem a publicznością. Jednak nie pomyślał o murze nieporozumień i konfliktów, jaki istniał między nim a pozostałymi członkami Pink Floyd. Te nieporozumienia doprowadziły do odejścia Ricka Wrighta z zespołu na 6 lat.

Nie sposób przecenić wartości albumu The Wall, który może być podsumowaniem tego, co działo się w muzyce lat 70-tych. Album stanowi wyjątkową klamrę kończącą tę dekadę w historii rocka. Zakończył ją w sposób bardzo spektakularny, z charakterystycznym stylu, który mógł być stworzony tylko przez Pink Floyd.

Pink Floyd  The Wall – lista utworów

CD 1
1. In the Flesh?
2. The Thin Ice
3. Another Brick in the Wall, Part 1
4. The Happiest Days of Our Lives
5. Another Brick in the Wall, Part 2
6. Mother 
7. Goodbye Blue Sky
8. Empty Spaces
9. Young Lust
10. One of My Turns
11. Don’t Leave Me Now
12. Another Brick in the Wall, Part 3
13. Goodbye Cruel World
CD 2
1. Hey You
2. Is There Anybody Out There?
3. Nobody Home
4. Vera
5. Bring the Boys Back Home
6. Comfortably Numb
7. The Show Must Go On
8. In the Flesh
9. Run Like Hell
10. Waiting For The Worms
11. Stop
12. The Trial
13. Outside the Wall

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *