Poroniec - W Połogu

Poroniec wydał album, muzyk zespołu Mgła na perkusji

Poroniec pojawił się na świecie w 2016 roku, w czasie, gdy inny zespół próbował swoich sił, z rodzącej się potrzeby wyzwolenia się spod ciężaru społecznych oczekiwań. Jedna wieczorna libacja przerodziła się w liczne noce wzajemnego wysyłania materiałów do odsłuchu, co z czasem doprowadziło do nagrania pierwszych utworów w domowym studio Fermenta.

W słowiańskiej demonologii Poroniec to potężny demon, który powstaje z duszy nienarodzonego dziecka, zmarłego przed urodzeniem w wyniku świadomych działań kobiet dążących do poronienia. Wierzono, że motywacją takiego dziecka jest zazdrość, ponieważ nie miało szansy doświadczyć życia. Tę zazdrość porównywano do tej obserwowanej przy rzucaniu złych uroków.

Perkusję do albumu zarejestrował The Fall (Mgła, Owls Woods Graves) w studio No Solace (Deus Mortem, Graveland, Mgła), a resztę utworów nagrano w TRIPlets Audio przez Fermenta, który odpowiadał również za produkcję, miksowanie i mastering albumu. Okładkę stworzył Maciej Kamuda (Blut aus Nord, Kalt Vindur, Stillborn). W nagraniach gościnnie udział wzięli: Hekte Zaren (Adaestuo) i Harvest (Outre).

O albumie Wrzaskun i Ferment wypowiedzieli się: „Ten album to 52-minutowa opowieść o odpychającej egzystencji ludzkości, splotiona jako dowód naszego przekonania, że albumy powinno się słuchać od pierwszej do ostatniej minuty”.

Album „W Połogu” został wydany dziś – 15 marca 2024 roku, dostępny cyfrowo na wszystkich kluczowych platformach streamingowych oraz na Bandcampie. Dostępna jest także wersja na jewelcase CD, wydana przez polską undergroundową wytwórnię Putrid Cult.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *