Thy Catafalque po raz pierwszy w Polsce, z Bong-Ra na otwarcie
To wydarzenie, na które polska publiczność awangardowego metalu czekała zaskakująco długo. Thy Catafalque – węgierski projekt dowodzony przez Tamása Kátai – zagra pierwszy koncert w Polsce. Warszawski przystanek europejskiej trasy promującej dwunasty album „XII: A gyönyörű álmok ezután jönne” odbędzie się 8 kwietnia w klubie Voodoo, a dzień później zespół pojawi się także w Krakowie w klubie Zaścianek. W Warszawie wieczór otworzy holenderskie, breakcorowe trio Bong-Ra.
Kátai od lat udowadnia, że Thy Catafalque nie da się zamknąć w jednej szufladzie. Projekt, który zaczynał jako studyjna wizja, przez dwie dekady przeobraził się w żywy kolektyw i konsekwentnie przesuwa granice ekstremalnego grania, prowadząc blackmetalowe korzenie w dialogu z awangardą, folkiem i elektroniką. Nowa płyta – wydana zaledwie rok po poprzedniej – ma być jeszcze odważniejsza, a tekstowo nawiązywać zarówno do osobistej przeszłości twórcy, jak i historii rodzinnych Węgier. Sam Kátai mówi, że poczuł potrzebę pójścia w innym kierunku, przy zachowaniu oniryczności kojarzonej z brzmieniem Thy Catafalque. Efekt ma być na tyle „czytelny”, że „A gyönyörű álmok ezután jönne” wskazywany jest jako jeden z bardziej przystępnych albumów w dyskografii.
Warto dodać, że Thy Catafalque nigdy nie było zespołem intensywnie koncertującym, a mimo prawie 30-letniego stażu dotąd ani razu nie zagrało w Polsce. Tym bardziej ta trasa wygląda jak okazja jedyna w swoim rodzaju – zwłaszcza dla tych, którzy cenią artystów idących pod prąd gatunkowych przyzwyczajeń.
Bong-Ra to z kolei projekt Jasona Köhnena, założony w 1996 roku, który od zawsze funkcjonował na przecięciu elektroniki, metalu i eksperymentu. Na koncie ma m.in. „Grindkrusher” z samplami Bolt Thrower, kolaboracje w projektach Deathstorm czy White Darkness, a po okresie eksploracji doomowego, elektronicznego i jazzowego terytorium na albumach „Antediluvian” (2018) i „Meditations” (2022) wrócił do metalowo-grindcore’owych korzeni, wiążąc się z Debemur Morti Productions. Dziś Bong-Ra działa jako trio, z gitarzystami Attilą Kovacsem i Botondem Foglem w składzie, a ich ostatnim wydawnictwem jest „Black Noise”. Jeszcze w tym roku ma ukazać się następca zatytułowany „Esoterik”.