Henryk Ślotała

Debiutancka płyta i singiel gitarzysty Henryka Ślotały

Dziś do stacji radiowych trafia utwór „Sweet Georgia Brown“ promujący debiutancką płytę Henryka Ślotały „Guitar Greatest Hits”, która ukaże się 23. sierpnia 2024 roku. Utwór „Sweet Georgia Brown” w serwisie YouTube

 

Początki kariery artystycznej Henryka Ślotały sięgają lat 60-tych ubiegłego wieku. Już w latach młodzieńczych inspirowała go gra na gitarze. Widząc to duże zainteresowanie, rodzice sprawili mu miłą niespodziankę kupując gitarę elektryczną. Tak zaczęła się jego przygoda z muzyką. Będąc uczniem Technikum Budowlanego założył szkolny zespół gitarowy Szafiry. Po maturze wraz z bratem założył zespół muzyczny Tele Echo przy Rejonowym Urzędzie Telekomunikacyjnym w Lesznie. Następny zespół, w którym grał – Mepoza – istniał przy Poznańskich Zakładach Mechanicznych, stąd jego nazwa. Reprezentowali Zakłady na Targach Poznańskich oraz grali koncerty w ośrodku wypoczynkowym dla pracowników w Juracie. Współpracował wraz z zespołem z Leszczyńskim Domem Kultury i Leszczyńskim Teatrem Satyryków. Zespół Mepoza przez wiele lat był reprezentacyjnym zespołem miasta Leszna. Występował na wszystkich ważnych imprezach publicznych w Lesznie, a także za granicą, w byłej NRD i Czechosłowacji.

Ważną formą sprawdzianu muzycznego było uczestnictwo w Gitariadach. W kategorii solista, instrumentalista (gitara elektryczna) Henryk Ślotała zajął 2. miejsce na III Wielkopolskim Festiwalu Kulturalnym w Lesznie w 1966 roku oraz 1. miejsce w tej samej kategorii w 1968 roku. Niezależnie, pełniąc funkcję kierownika muzycznego w zespołach, udzielał się jako instruktor muzyczny i opiekun, prowadząc młodzieżowe zespoły muzyczne. Wraz z zespołem akompaniował uczestnikom konkursu piosenki radzieckiej oraz wokalistom biorącym udział w Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu.

W 1987r. przy Wojewódzkim Domu Kultury w Lesznie powstał big band Jazz Day Orchestra, w którym grał na gitarze. Repertuar obejmował w większości standardy jazzowe. Następnie przeszedł do zespołu YETI, działającego przy Metalplaście w Lesznie. W latach 1976-1979 występował z zespołem na koncertach, przeglądach, konkursach, np. na Muzykoramie zdobywając czterokrotnie Złotą Basztę. Na przełomie lat 80tych i 90tych występowali także jako support przed zespołami: Trubadurzy, Czerwone Gitary, Gang Marcela, Pod Budą, a także solistami: Eleni, Wojciechem Kordą, Krzysztofem Krawczykiem, i innymi artystami polskiej sceny.

Podsumowaniem kariery muzycznej Henryka Ślotały jest nagranie płyty z przebojami muzyki pop, country, gypsy jazz, swing. Debiutancka płyta zatytułowana „Guitar Greatest Hits” ukazała się właśnie nakładem Flower Records.

Henryk Ślotała o singlu „Sweet Georgia Brown”: „Utwór „Sweet Georgia Brown” to znany standard jazzowy skomponowany przez Bena Berniego i Maceo Pinkarda w 1925 roku, wykorzystany wielokrotnie w produkcjach telewizyjnych, serialach animowanych, również w bajkach. Utwór zyskał popularność w latach 20tych i 30tych dzięki znanym wykonawcom jazzowym, jak: gitarzysta Django Reinhardt, wokalistka Ella Fitzgerald, czy trębacz i wokalista Louis Armstrong „Sweet Georgia Brown” to materiał wyjściowy do własnych improwizacji. Pozwala realizować się podczas tzw. jam sessions. Nagrana przeze mnie wersja instrumentalna to różnorodność stylu i brzmienia złożona w jedną całość. Wybrałem ten nieco zapomniany utwór do promocji, aby przywrócić mu nowe życie, nową jakość.

Płytę nagrano w składzie:
Henryk Ślotała – gitary, ukulele
Tomasz Boguś – perkusja, cajon i inne instrumenty perkusyjne, głos
Lucjan Adamiak – gitara basowa, saksofon tenorowy, klarnet
Piotr Piotrowski – instrumenty klawiszowe

gościnnie:
Bartosz Szumnarski – conga, bongosy

Realizacja nagrań: Rafał Woźniak
Mastering: Piotr Piotrowski
Edycja dźwięku, DDP: Przemysław Ślużyński w MM Studio Przemysław Ślużyński w
Poznaniu
Projekt graficzny, zdjęcia: Kacper Ślotała
Skład: Robert Grześkowiak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *