gitara elektryczna

Na co zwrócić uwagę kupując pierwszą gitarę elektryczną?

Wpis gościnny

Granie na gitarze elektrycznej jest jednym z najbardziej satysfakcjonujących hobby, jakie można sobie wymarzyć. Nic więc dziwnego w tym, że wiele osób szuka zewsząd porad dotyczących zakupu pierwszego instrumentu. W tym artykule dowiesz się na co należy zwrócić uwagę, by zakupić odpowiedni dla siebie sprzęt.

Podstawowe czynniki

Rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę w pierwszej kolejności jest cena. Oferty poniżej 400zł za nowy instrument są co najmniej podejrzane. Jeśli zdecydujemy się na skorzystanie z takiej oferty, istnieje duże prawdopodobieństwo, że gitara będzie mieć problemy z intonacją i strojeniem a brzmienie nie będzie zbyt ładne. Możemy przyjąć, że pierwszym tanim instrumentem, który świetnie sprawdzi się na początek nauki jest Squier Bullet Stratocaster. Kupimy go już za około 500zł.

Musimy zwrócić uwagę również na układ przetworników. Jeśli chcemy grać jedynie na czystym brzmieniu, tj. lubujemy się głównie w spokojnych klimatach i balladach, możemy wybrać układ SSS. Oznacza to, że gitara posiada trzy przetworniki typu single-coil. Jeśli natomiast chcemy także grać rocka czy mocniejsze brzmienia, musimy zadbać o to, żeby gitara posiadała co najmniej jeden humbucker. Najczęstsze układy z hambuckerem to HSS, HH i HSH. Wielbiciele rockowych solówek powinni zwrócić uwagę również na liczbę progów gitary. 24 progi to zdecydowanie dobra opcja dla osób, które nie chcą być ograniczane w grze solowej. Osobom, którym nie zależy na grze wyczynowej, 21 progów zupełnie wystarczy.

Zwróćmy również uwagę na rodzaj drewna z którego wykonany jest korpus a także gryf gitary. Każda odmiana drewna ma swoją własną charakterystykę, najlepiej będzie uprzednio osłuchać gitarę na YouTube lub przetestować samemu. Dodatkowo, jeśli wybierzemy model z klonową podstrunnicą, możemy spodziewać się jasnego, klarownego brzmienia. Drewno palisandrowe lub Jatoba zaoferują nam za to nasycone i nieco bardziej ciemne brzmienie.

Kupując pierwszą gitarę, musimy być świadomi faktu, że nie tylko wygląd ma znaczenie. Poszczególne gitary różnią się między sobą nie tylko kształtem i brzmieniem, ale także i wagą. Tutaj muszę zmartwić niestety wszystkich fanów Slasha, gdyż gitary typu Les Paul pomimo przyjemnej, ciepłej charakterystyki są niestety najcięższe. Na szczęście pojawia się coraz więcej modeli, w których starano się zredukować ten problem. Gitary typu Telecaster również potrafią ważyć swoje, wiele zależy też od rodzaju zastosowanego drewna – jesion jest dosyć ciężki. Do najlżejszych rodzajów gitary należą Stratocaster oraz Superstrat.

Zakup gitary używanej

Jeśli chcesz kupić gitarę używaną, zwróć uwagę na to, czy korpus lub gryf gitary nie są porysowane lub nie mają ubytków lakieru. Co prawda, nie wpływa to na samą grę, jednak ujmuje trochę z wrażeń estetycznych. Kolejną kwestią jest stan progów. Poproś sprzedawcę o dokładne zdjęcia tej części gitary. Jeśli zauważysz na nich liczne wgłębienia istnieje duża szansa na to, że trzeba będzie je wymienić, gdyż będą negatywnie wpływać na sustain (czas wybrzmienia) gitary. Najlepiej byłoby, gdyby sprzedający sam ocenił ich stan, gdyż jest to kwestią, którą czasem ciężko dostrzec na zdjęciach.

Na początek przygody z gitarą nie musisz wcale wydawać fortuny. Gitara z przedziału 500-700zł zupełnie wystarczy. Pamiętaj, żeby od razu zakupić specjalistyczny środek do czyszczenia gitary. Korzystaj raczej ze sprawdzonych sklepów muzycznych, aniżeli serwisów aukcyjnych. Zawsze sprawdź opinie o instrumencie a także posłuchaj jego brzmienia w Internecie a będziesz mieć pewność, że nie kupisz kota w worku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *