struny gitary

Podstawowe różnice pomiędzy gitarą klasyczną a akustyczną

Wpis gościnny

Jeśli to czytasz to prawdopodobnie już zdecydowałeś się na grę na gitarze lub już nią posiadasz. Tę muzyczną przygodę rozpoczynamy od decyzji, jaką gitarę chcemy używać, decyzji, która jest niewątpliwie ważna. W tym artykule skupimy się na najczęściej poruszanych kwestiach dotyczących różnic pomiędzy gitarą klasyczną a akustyczną.

Jeśli chcesz wiedzieć, dlaczego większość gitarzystów zaczyna od gitary akustycznej lub klasycznej, to dlatego, że akustyczna jest mniej twarda dla palców, a także jest prostszą opcją do gry. Nie potrzebujesz wzmacniacza, aby usłyszeć dźwięk prawidłowo i generalnie kosztuje mniej niż gitara elektryczna.

Podstawowe różnice pomiędzy gitarą klasyczną a akustyczną:

Podstrunnica

Podstrunnica gitary klasycznej jest znacznie grubsza niż akustycznej. Zazwyczaj gitary klasyczne nie mają również znaczników (kropek lub inkrustacji) obok podstrunnicy.

Kształt

Kształt jest również bardzo różny. Gitary akustyczne mają zazwyczaj kształt, który jest znacznie większy niż w przypadku gitary klasycznej.

Cena

Generalnie gitary klasyczne są nieco tańsze od swoich akustycznych odpowiedników, dlatego wielu początkujących zaczyna od gitary klasycznej.

Struny

Najpierw wyjaśnijmy sobie coś – obie gitary są w istocie gitarami akustycznymi, z tym że jedna używa strun nylonowych (klasyczna), a druga stalowych (akustyczna). Tak, jest to trochę mylące, ale różnice między nimi są ogromne.

W gitarze klasycznej stosuje się struny nylonowe, natomiast w nowoczesnych gitarach akustycznych stosuje się struny żelazne, dlatego niektórzy określają je mianem „stalowej gitary akustycznej”. Obydwie struny brzmią i są zupełnie inne w dotyku. Struny nylonowe w gitarze klasycznej są znacznie grubsze i brzmią delikatniej niż te wykonane ze stali.

Z żelaznymi gitarami akustycznymi otrzymujesz jaśniejszy, bardziej żywy dźwięk, który rezonuje (trwa dłużej) niż w przypadku gitary klasycznej. Są też bardzo różne w odczuciu. Struny nylonowe są znacznie grubsze, a ponieważ wysokie struny (G, B i E) są nylonowe lub używają techniki nawijania nylonu na struny E, A i D, gra na nich może być znacznie wygodniejsza dla początkujących.

Stalowe gitary akustyczne używają różnych metali do strun np. niklu i mosiądzu, i są bardzo zbliżone do stylu strun gitary elektrycznej, chociaż są trochę cieńsze. Nie martw się, przy odpowiedniej praktyce palce nie będą już tak bolały.

Dźwięk

Różnice w strunowaniu i kształcie mają ogromny wpływ na brzmienie obu gitar, co również będzie istotnym czynnikiem przy podejmowaniu decyzji o wyborze jednej z nich. Pomyśl o rodzaju muzyki, której lubisz wykonywać.

Jeśli lubisz flamenco lub hiszpański styl gitarowy, to gitara klasyczna jest najlepszym wyborem dla ciebie. Możesz nauczyć się grać na każdej z nich, ale jeśli grasz swoje popowe lub rockowe utwory, możesz pomyśleć, że będą brzmiały naprawdę dziwnie, gdy są grane na gitarze klasycznej. Większość gitarzystów dokonuje naturalnego przejścia od gitary klasycznej do akustycznej, ale bardzo niewielu decyduje się na pozostanie przy klasycznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *