Asgaard - W sercu nieświata

Premiera EPki Asgaard – 'W sercu nieświata’

Polski zespół Asgaard, który w minionym roku skutecznie powrócił na scenę gotyckiego rocka/metalu siódmym pełnometrażowym albumem What if… (wydanym przez Wormholedeath Records/Szataniec), wydaje teraz EPkę o tytule W sercu nieświata. Na tej płycie znajdują się akustyczne wersje trzech utworów z wspomnianego wcześniej albumu. Zespół ponownie zdecydował się na współpracę znanego i wielokrotnie nagradzanego grafika Bartłomieja Trzosa, który stworzył okładkę EPki. Ponadto, każdy utwór będzie również opatrzony zdjęciami autorstwa Bernarda Wcisło oraz teledyskami, których produkcją zajmuje się brrvids.

Utwory akustyczne powstały z potrzeby zaprezentowania nowej aranżacji, pozbawionej przesterowanych i ciężkich gitar oraz masywnej perkusji, aby odkryć to, co pozornie ukryte. Nagrywanie tych utworów w wersji „nie-metalowej” i „nie-rockowej” stanowiło zupełnie nowe wyzwanie. Chcieliśmy udowodnić sobie i naszym fanom, że potrafimy działać w zupełnie innej stylistyce, że jesteśmy otwarci na eksperymenty i nie boimy się nowych wyzwań. Mam nadzieję, że sprostaliśmy temu zadaniu. Do nagrania akustycznych wersji korzystaliśmy z interesujących miejsc, takich jak sala organowa Zespołu Szkół Muzycznych nr 1 w Warszawie, oraz wyjątkowych instrumentów. Wykorzystaliśmy na przykład pianino (upright piano) z 1895 roku, wyprodukowane w znakomitej fabryce Małecki w Warszawie. Niestety, ta fabryka została zniszczona podczas wojny i okupacji. Pianino to charakteryzuje się bardzo głębokim i szlachetnym brzmieniem. Delikatne niestrojenie czy skrzypienie podczas naciskania pedału 'sustain’ świadczą o tym, że mamy do czynienia z prawdziwie unikatowym instrumentem. Aby uzyskać ciepłe brzmienie, nagrywaliśmy je przy użyciu mikrofonów wstęgowych (ribbon mic.). Po raz pierwszy użyliśmy również techniki grania na werblu szczoteczkami (brush snare). Te trzy utwory z pewnością nie są dla każdego, ale uważamy, że stanowią nowe, bardziej subtelne i jednocześnie przestrzenne spojrzenie na naszą twórczość. Jak wiecie, jako Asgaard nigdy nie byliśmy przywiązani do utartych schematów. Chyba o to chodzi w artystycznej wolności? – mówi Flumen, klawiszowiec zespołu.

W miniony piątek, 30 czerwca 2023 roku miała miejsce premiera EP W sercu nieświata nakładem Wormholedeath Records/The Orchard/Sony Music Ent.

Album można posłuchać na Spotify, Apple Music, YouTube oraz Tidal!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *