Jak zespół Metallica zmienił się od 1981 roku? – Krótka historia na podstawie albumów
Od chwili założenia w 1981 r w Los Angeles do chwili obecnej jeden z największych i najbardziej wpływowych zespołów metalowych zmienił się nie do poznania. Metallica przez wszystkie etapy swojej działalności dorastała dostarczając muzyki na zróżnicowanym poziomie.
Początki zespołu
W Los Angeles, w roku 1981 roku pojawiło się ogłoszenie w lokalnej gazecie The Recycler (która istnieje do dnia dzisiejszego) dzięki któremu dochodzi do spotkania dwóch początkujących muzyków metalowych: Jamesa Hetfielda – gitarzysty i Larsa Ulricha – perkusisty. Już po pierwszych spotkaniach James i Lars postanawiają założyć zespół. 28 października tego samego roku oficjalnie sformowali zespół i również tego dnia Metallica dostała miejsce na składance Metal Massacre z własnym utworem, który otworzył drzwi do kariery zespołu, który poruszył świat.
W ciągu roku duet Hetfield i Ulrich znalazł sobie dwóch kolejnych kompanów: Dave Mustaina oraz Cliffa Burtona, którzy odpowiednio posługiwali się gitarą elektryczną oraz basową. Mustaine nie spędzi dużo czasu w zespole, bo już w 83′ zostaje wyrzucony za nadużywanie alkoholu. Wściekły Dave postanawia założyć swój zespół Megadeth, który staje się największą konkurencją Metalliki.
Kill’em All
W lipcu 1983 roku zespół z nowym gitarzystą – Kirkiem Hammettem, nagrywa swoją pierwszą płytę Kill’em All, która swoją surowością zyskuje mnóstwo fanów. Jak się okaże Kirk Hammett pozostanie w zespole aż do dziś, a płyta, choć niezbyt wysokich lotów, pozostanie w pamięci jako niezgrabny początek zespołu.
Już rok później po wielu koncertach zostaje wydany drugi album – Ride the Lightning. Ten album pokazał pewną dojrzałość zespołu, a muzyka jest lepsza pod każdym względem od debiutu. Teksty są dojrzalsze, a warstwa techniczna bardziej dopracowana. Basista Cliff Burton okazuje się wywierać ogromny wpływ na cały zespół, bardzo pozytywny wpływ, chociaż wtedy jeszcze o tym nie wiedziano.
Master of Puppets i wypadek autokaru
W 1986 Metallica wydaje trzeci album – Master of Puppets, który okazuje się kamieniem milowym muzyki zespołu. Podbija listy przebojów i zarabia miliony. Przez wielu album ten jest uważany na najważniejszy w historii zespołu, jak i samej muzyki metalowej.
Niestety w tym samym roku w wypadku autokaru umiera Cliff Burton i zespół, nie wiedząc o tym wtedy traci człowieka, dzięki któremu znalazł się tam gdzie jest. Ten rok jest również przełomowy, gdyż utwory tworzone po nim będą zgoła inne niż przed wypadkiem.
Nowym basistą zostaje Jason Newsted i w 1988 roku Metallica wydaje czwarty album studyjny zatytułowany …And Justice For All.
Różnica jest ogromna – teksty są bardzo ponure, a muzyka ciężka. Dla wielu to na tym albumie Metallica zaczyna swój twórczy koniec. Album ten mimo wszystko zostaje oceniony bardzo dobrze.
Czarny Album
W roku 1991 zespół wydaje album o tej samej nazwie co nazwa zespołu – Metallica. Z czasem zaczyna być nazywany Czarnym Albumem (ang. the Black Album). I tutaj następuje moment przełomowy zespołu. To właśnie w tym momencie Metallica kończy z agresywnym thrash metalem przechodząc jednoznacznie w klasyczny heavy metal. Dzięki temu zespół zyskuje nowych fanów, a na koncerty przychodzą całe rodziny. Jednak nie wszystkim się to podoba – zespół traci fanów pierwotnego grania. Mimo to jest to kolejny sukces i wysokie miejsca na listach.
Coś się kończy…
Następnie twórczość zespołu wchodzi w okres, który większości fanów nie spodobał się, a kolejne płyty wydane przez zespół to Load, ReLoad i Garage, Inc. Płyty te są tylko gwoździami do trumny. Alternatywny rock, który tutaj wdarł się do zespołu na zawsze zniechęcił rzesze ludzi do ich twórczości.
W 1999 roku grupa daje koncert wraz z orkiestrą symfoniczną i na jego podstawie nagrywa nowy album: S&M. Jego ocena pozostaje mieszana, bo łączy stare, znane i lubiane utwory z muzyką klasyczną.
W 2000 roku Metallica pozwała serwis Napster, pozwalający na pobieranie za darmo plików z muzyką przez co zespół został znienawidzony.
Dalej wchodzimy w mniej aktywny okres, mniej wielkich koncertów i żadnej dobrej płyty, tylko przeciętne lecz nie najgorsze: St. Anger i Death Magnetic. W nich widzimy dojrzałość tekstów oraz bardzo dobrą stronę techniczną, lecz brak im energii sprzed 2000 roku. W okresie tym pojawia się również nowy basista w zespole – Robert Trujillo.
Zespół w XXI wieku
Od 2000 roku Metallica przeżywa twórczy zastój, zespół, według wielu 'skończył się’ gdzieś w okolicach …Justice oraz Black Album. nie zmienia faktu, że na koncertach trzyma poziom wykonując stare utwory.
1 Comment
Ciekawie napisane. Mam nadzieję, że będzie więcej takich wpisów 🙂 Gratki. Będę częściej zaglądał.