Defying - Wadera

Defying z przedpremierowym odsłuchem płyty „Wadera”

Zespół Defying, założony w 2008 roku, przez 15 lat swojej aktywności artystycznej wydał dwa albumy: „Nexus Artificial” w 2014 roku (LP) i „The Splinter of Light We Misread” w 2016 roku (EP), gdzie znalazła się interpretacja utworu Joy Division „New Dawn Fades”. Grupa muzyczna z Olsztyna w swoich utworach łączy różne gatunki muzyczne, takie jak post-metal, progresywny metal, sludge, black metal oraz elementy ambientu.

Już jutro Defying zaprezentuje swoje najnowsze dzieło, trzeci studyjny album pełen długości pod tytułem „Wadera”. Album został nagrany w 2022 roku przez Tomasza Semeniuka, z kolei za miksy i mastering odpowiadał Filip Hałucha w Heinrich House Studio, znanym ze współpracy z Azarath, Behemoth, Entropią i Obscure Sphinx. Autorem okładki jest Paweł Siemaszko. W nagraniach udział wzięli również goście: Tymon Urbańczyk, tworzący ambientowe partie w utworach „…miast cichać szemrają…”, „The Acquaintance Shade” i „The Lurking Spectres”, oraz Natalia Semeniuk, która zaśpiewała w „Tempus Infaustum” i „Quietus”.

Album „Wadera” jest inspirowany polskim horrorem „Wilk” z 1983 roku oraz opowiadaniem Jerzego Gierałtowskiego „Wadera” z 1977 roku. Jest to koncepcyjna opowieść o zemście zza grobu, opowiedziana z mrocznym romantyzmem. Zespół podkreśla, że nazwa „wadera” pochodzi z języka myśliwskiego i oznacza wilczycę. Dla zachowania atmosfery XIX wieku, album został zarejestrowany przy użyciu tradycyjnego sprzętu i mikrofonów, bez użycia współczesnych wtyczek czy sampli. Wykorzystano również instrumenty mające ponad sto lat, takie jak cytra czy róg myśliwski, aby nadać albumowi brzmienie przypominające starą taśmę filmową.

Premiera „Wadery” zaplanowana jest na 23 lutego 2024 roku i będzie dostępna cyfrowo (pre-save) oraz na CD (pre-order) za pośrednictwem włoskiej wytwórni These Hands Melt.

Dzień przed oficjalną premierą, na kanale Veil of Sound odbył się przedpremierowy streaming albumu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *