Tangerine Dream z koncertami w Polsce
Tangerine Dream, uznawany za jedną z najbardziej wpływowych formacji w dziedzinie muzyki elektronicznej, odwiedzi Polskę w grudniu, prezentując dwa niezwykłe koncerty. Zespół, który został stworzony w 1967 roku przez Edgara Froese, zyskał szerokie uznanie za swój eksperymentalny styl tworzenia muzyki elektronicznej. Ich innowacyjne wykorzystanie syntezatorów, brzmień ambient i elektronicznych improwizacji zapewniło im status prekursorów tego gatunku. Koncerty odbędą się 5 grudnia 2024 roku w warszawskim klubie Progresja oraz 6 grudnia 2024 roku w renomowanej Sali ICE w Krakowie.
Zespół Tangerine Dream
Tangerine Dream to niemiecki zespół muzyczny założony w 1967 roku przez Edgara Froese, który jest uznawany za jednego z prekursorów muzyki elektronicznej. Ich twórczość charakteryzuje się połączeniem elektronicznych dźwięków, syntezatorów i elementów ambient, tworząc hipnotyzujące pejzaże dźwiękowe. Przez lata działalności Tangerine Dream eksperymentował z różnymi stylami i technologiami muzycznymi, zawsze w poszukiwaniu nowych brzmień i inspiracji. Zespół zdobył międzynarodową sławę w latach 70. i 80., wydając szereg wpływowych albumów, takich jak „Phaedra”, „Rubycon” i „Stratosfear”, które przyczyniły się do kształtowania gatunku muzyki elektronicznej. Są również znani z tworzenia ścieżek dźwiękowych do filmów, w tym „Ryzykowny interes”, „Legenda” i „Dzika banda”. Edgar Froese, lider i założyciel, był jedynym stałym członkiem aż do swojej śmierci w 2015 roku, po której zespół kontynuował działalność pod nowym składem.
Dzięki innowacyjności i eksperymentalnemu podejściu, Tangerine Dream zdobył liczne nagrody i wyróżnienia, w tym nominacje do nagród Grammy. Wywarli znaczący wpływ na rozwój muzyki elektronicznej, inspirując kolejne pokolenia artystów i producentów. Znani z intensywnego harmonogramu koncertowego, występowali na wielu prestiżowych festiwalach muzycznych. Pomimo zmian w składzie i ewolucji stylu, Tangerine Dream pozostaje ikoną muzyki elektronicznej, kontynuując eksplorację nowych dźwiękowych krajobrazów.