artykuły

Jak nagrywać muzykę w warunkach domowych?

Wpis gościnny

Jeszcze kilkanaście lat temu ludzie o statusie muzyka byli postrzegani jako prawdziwe ikony kultury popularnej; postaci nieskazitelne, do których całe rzesze fanów miały silnie romantyczny stosunek. Byli oni uważani za prawdziwych artystów, a fani żyli ich losami, które bardzo często trudno było wydobyć i należało w tym celu śledzić media wszelkiego rodzaju. Wszystko w tej kwestii zmieniło nadejście internetu, który z jednej strony zupełnie odczarował zawód muzyka jako profesji przeznaczonej wyłącznie dla natchnionych artystów, a z drugiej drastycznie zmniejszył dystans między życiem prywatnym muzyka, a jego fanami.

Naraz okazało się bowiem, że czasy się zmieniły, a żeby stworzyć hit, który zobaczy w internecie milion osób, nie trzeba nawet wychodzić z domu i posiadać specjalistycznego sprzętu do nagrywania. Media społecznościowe sprowokowały natomiast artystów do dzielenia się swoim życiem prywatnym, dzięki czemu fani wcale nie przestali darzyć ich ogromną sympatią, ale za to zobaczyli w nich po prostu ludzi, a nie nieskazitelne ikony. Aby więc zostać w dzisiejszych czasach znanym muzykiem, zdecydowanie nie trzeba już wysilać się tak jak kiedyś, a na naszej drodze staną o wiele mniej drastyczne przeszkody finansowe.

Sprzęt do nagrywania

Podstawowym problemem, na który natrafimy na samym początku naszej przygody z muzyką, jest oczywiście skompletowanie niezbędnych narzędzi i instrumentów, które umożliwią nam realizowanie nagrań. Najpierw należy oczywiście odpowiedzieć sobie na pytania: jaką muzykę chcielibyśmy tworzyć, czy zamierzamy śpiewać, czy i na jakich instrumentach zagramy.

Kiedy już będziemy w stanie konkretnie zwerbalizować swoje potrzeby, możemy rozejrzeć się za konkretnymi produktami. Uniwersalnym dla każdego typu muzyki jest oprogramowanie, które pozwoli nam zgrywać ślady nagrywane mikrofonem i łączyć je w pełne, wyraziste kompozycje. Opcji na rynku dostępnych jest multum, a prym wiodą obecnie produkty takie jak FL Studio, Ableton czy Logic. Najbardziej budżetową opcją jest ta pierwsza, ale warto tutaj pamiętać, że podstawowa wersja Fruity Loops nie oferuje możliwości nagrywania ścieżek i można w niej w zasadzie wyłącznie komponować własne melodie dzięki wgranym syntezatorom. Dobry mikrofon zawsze jest przydatny i nawet jeśli nie planujemy śpiewać ani rapować, może się okazać, że będziemy chcieli z kimś kolaborować lub coś w tym rodzaju, więc zawsze warto jest mieć go pod ręką i w ostateczności używać go do świetnej jakości rozmów na Skype.

Na tym etapie możemy już tworzyć bardzo ciekawą muzykę elektroniczną lub hip-hop, ale jeśli interesują nas żywe brzmienia, będziemy musieli naturalnie zainwestować w jakieś instrumenty, których cena jest zróżnicowana, ale najlepiej jest chyba korzystać z ofert sprzedaży używanych produktów, które wystarczą nam na start, kiedy jeszcze nie będziemy w pełni rozumieć, w jakim kierunku chcemy podążać artystycznie. Koszty całego procesu kompletowania sprzętu są oczywiście silnie zindywidualizowane, ale przy samym zestawie oprogramowanie + mikrofon raczej uda nam się zamknąć w granicy tysiąca złotych.

Domowe studio

Zaaranżowanie sobie w mieszkaniu kąta do nagrywania muzyki bywa czasami zadaniem karkołomnym, które zależy od rodzaju nagrywanej muzyki. Na pewno musimy zadbać o odpowiednie miejsce do nagrań wokalu. Słynne są historie muzyków-amatorów, którzy swoje partie wokalne nagrywali na przykład w szafach albo w pomieszczeniach oblepionych w całości opakowaniami po jajkach, które bardzo dobrze wytłumiają dźwięk. Oczywiście bardzo popularnym motywem jest również założenie na mikrofon nylonowej rajstopy, która sprawi, że przesyłany dźwięk będzie czystszy i pozbawiony rozmaitych, irytujących szelestów.

Można kombinować w ten sposób, ale o wiele lepiej jest po prostu zaopatrzyć się w tak zwany popfilter, czyli filtr przymocowywany do statywu, który perfekcyjnie odfiltruje nasz wokal z szeleszczących głosek, a także wszelkich innych trzasków i stukotów. Dobrze jest też oczywiście nagrywać w jak najmniejszym pomieszczeniu, ponieważ te większe będą nam dawać dosyć nieprzyjemny, ale czasami całkiem mile widziany pogłos. Jeśli chodzi o inne instrumenty, w szczególności gitarę i perkusję, to tutaj niezbędne z wiadomych względów będzie bardziej przestrzenne pomieszczenie. W tym przypadku muzycy-amatorzy stosują duże dywany, które można ułożyć na podłodze, ale prawda jest taka, że jeśli zależy nam na bardzo dobrej jakości dźwięku, partie instrumentów najlepiej będzie nagrywać w takich warunkach jak wokal, czyli wejść z gitarą do najmniejszego możliwego pomieszczenia, zainstalować popfilter i grać bezpośrednio przy mikrofonie.

Czy muzyka produkowana w domu ma sens?

Przygoda z muzyką jest w dzisiejszych czasach na wyciągnięcie ręki, co pozwala setkom artystów na zyskanie pierwszej publiczności jeszcze przed zagraniem jakiegokolwiek koncertu czy wydaniem albumu. Na pewno warto jest spróbować, bo nie łączy się to ze szczególnie wygórowanymi kosztami, a może się okazać niezwykle satysfakcjonujące. Historia doceniła mnóstwo kompozycji, które były fatalnej jakości, ale miały w sobie ducha przebojowości, więc jedynym ograniczeniem przy nagrywaniu doskonałej muzyki będzie najczęściej limit naszej kreatywności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *