J-HOPE - Jack in the Box

J-HOPE – Jack in the Box

Album Jack in the Box to najbardziej nieoczywisty wybór jaki mogłam dokonać. A dlaczego? J-HOPE to członek koreańskiej grupy BTS, która z muzyką progresywną nie ma za wiele powiązań, poza tym, że jest muzyką. Jednak ograniczanie się do jednego gatunku muzycznego nie leży w mojej naturze, tak teraz prezentuję Wam coś zupełnie nowego i odmiennego.

J-HOPE Jack in the Box – recenzja

Jack in the Box czerpie inspiracje z horroru lat 90. Można to usłyszeć w postaci progresji akordów i linii basu, a także w makabrycznych dźwiękach w instrumentalnym utworze Music Box: Reflection. Jednakże, na albumie można również znaleźć rap rock – More oraz oldschoolowy jazz rap w Stop, ale również w dziale neo R&B w utworze Safety Zone.

Mimo to, Jack in the Box nie jest całkowicie odmienny od wcześniejszej muzyki J-HOPE’a. W tle utworów instrumentalnych takich jak Pandora’s Box, More i = (Equal Sign), można usłyszeć podobieństwa do produkcji J-HOPE’a w utworach takich jak Daydream i POP z 2018. Nawet BTS nie jest tutaj ignorowany. Grupa jest wspomniana w tekście Pandora’s Box, a w What If pojawia się sample z utworu Shimmy Shimmy Ya Ol’ Dirty Bastarda – piosenki, do której odnosi się pierwszy singiel BTS, No More Dream.

J-HOPE eksperymentuje z rapowaniem w Jack in the Box, co widać w pierwszej zwrotce utworu Safety Zone, a także w płynnym śpiewie w = (Equal Sign). Nie rezygnuje jednak z charakterystycznych technik rapowych, które wyróżniają go na tle innych raperów BTS (RM i SUGA) – swoich unikalnych, wysokich okrzyków oraz schematów flow i rymów, które nawiązują do stylu turntablism i skreczowania winylu.

W Jack in the Box pozytywna energia, która jest tak charakterystyczna dla J-HOPE’a, nadal jest obecna. W Stop rapuje o wierze w to, że na świecie nie ma złych ludzi, w = (Equal Sign) śpiewa o równości, a w Future zachęca do kroczenia w przyszłość pełnymi nadziei krokami. Jeśli wcześniej nie było to jasne, Jack in the Box jednoznacznie wskazuje, że nadzieja jest ważnym elementem marki J-HOPE, ale nie zawsze przychodzi łatwo.

Jack in the Box to kolejny poziom sztuki J-HOPE’a, a album oraz zawarte na nim utwory mogą wydawać się zbyt krótkie. Album płynnie się przewija, a fabuła jest spójna, ale po jego zakończeniu pozostaje wrażenie, że to tylko wskazówka do czegoś innego. Można by przypuszczać, że Future byłby idealnym ostatnim utworem, biorąc pod uwagę jego kontrastujące i optymistyczne przesłanie oraz brzmienie. Zamiast tego, następuje Arson. Warto zauważyć, że mimo tak śmiałego tematu, Arson nie ma wybuchowego instrumentalu ani nie osiąga szczytu. Jest dźwiękowo liniowy, a jego teksty są bardziej przygotowawcze niż kulminacyjne. Końcowe bity mogłyby idealnie przewodzić do kolejnego utworu, ale go nie ma. Arson zamyka Jack in the Box, sugerując, że w tym doświadczeniu nie chodzi o eksplozję ani popiół. Chodzi o te pierwsze chwile bycia świadkiem pożaru i decydowanie, co zrobić z tą sytuacją.

Album Jack in the Box to odważny krok J-HOPE’a pod względem komercyjnym. Zamiast wybrać performatywny styl „złego chłopca”, J-HOPE postanowił wyjść poza schematy i pokazać swój artystyczny styl.

J-HOPE Jack in the Box – Lista utworów:

  1. Intro
  2. Pandora’s Box
  3. More
  4. Stop
  5. = (Equal Sign)
  6. Music Box: Reflection
  7. What If…
  8. Safety Zone
  9. Future
  10. Arson

Album można odsłuchać na Spotify i innych platformach streamingowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *